روز شهدا

ینک، کوچه پس کوچه های دنیا، روشن از نام شماست. گریه بر پلاک های شما، بهترین غزل هایی نسروده را پیش روی ما می گذارد.
    چه باید نوشت، که بی یاد شما، روزهای قلم در منجلاب فلاکت می افتد. شما بر روزهای ما نسیم بهشت پاشیدید.
    ما، با دستان خویش، مزارهای معطر شما را گلاب احترام می پاشیم و خاطرات خود را به مرور می نشینیم!
    شقایق ها! ایثار از آن شماست که دنیا را گوشه ای افکندید و با پرواز سرخوشانه خود، بر روزهای ما نسیم بهشت پاشیدید.
    نام شما، زینتی همیشگی است که با آن، آینده به ما روی خوش نشان می دهد. درختان اندیشه اگر لحظه ای را بی شما سپری می کنند، آینده آنها به دستان تبر خواهد افتاد. کدام درد بالاتر از آنکه آلبوم زندگی، بی تصاویر مردانگی تان رقم بخورد؟! نام شما، ازلیتی درخشان خواهد بود و ابدیتی پرفیض.
    ***
    چرا شهدا وصیت نامه می نویسند؟
    وصیت یعنی نوشتن اعتقادات، خواسته ها، نگرش ها و کارهای ناتمام که در اسلام سفارش شده است. زمانی که انسان قصد مسافرت دارد یا برای جهاد و مبارزه به میدان می رود یا اینکه زمان مرگ انسان فرا می رسد، وظیفه شرعی است که باید تمام کارها من جمله بدهی ها را بنویسد تا بازماندگان دچار مشکل نشوند. افراد برجسته نیز در جامعه موظفند برای هدایت انسان های زمان خود و بعد ازخود وصیت کنند تا چراغی روشن برای تمامی انسان های نیازمند به هدایت باشند.
    اگر تاریخ را ورق بزنیم، می بینیم که امام علی (ع) در زمان خود یکی از بهترین وصیت نامه ها را نوشته است که خود جایگاهی جداگانه برای بحث می طلبد. اکنون جرعه ای کوچک از آن را می نوشیم: «تقوا پیشه کنید که تقوا لباس قیامت است.»
    در کارزار کربلاامام حسین(ع) به تمام تاریخ وصیت می کند که به چه دلیل شهادت را پذیرفته است. بعد از اینها رهبران بزرگ جامعه، مجتهدین، علما و خوبان هستند که می دانند باید تجربه خود را به گور نبرند و آن را هدیه می دهند. شهدا که خود را در مسیر حق و حقیقت می بینند و قبول شده این دانشگاهند نیز وظیفه خود می بینند تا بنگارند که دیگران بدانند. بینش اعتقادات شهدا چه بوده است و برای چه رفتند و نماندند؟
    همه بدانند که انتخابی آگاهانه بوده است و می نویسند تا فریادشان در تاریخ ضبط شود که رفتند تا اسلام بماند پس باید ما هم برویم تا آینده اسلام روشن باشد. شهدا در توشه های خود می خواهند به همه بگویند چه کردند، چرا رفتند و دیگران باید هدف آنها را بفهمند. شهدا خواسته های خود را در وصیتشان بیان می کنند که همه بدانند آنها چیزی از این دنیا نمی خواهند بلکه برای دنیای پاک و آخرت پر سعادت مردم ، یافته های خود را در وصیتشان بیان می کنند در حقیقت شهدا با نوشتن وصیت نامه هم دستور شرعی را انجام می دهند و هم راز خون دادن و راز عشق ورزیدن، راز خوب دیدن و راز خوب جان دادن را بیان می کنند.
   

/ 0 نظر / 15 بازدید